Billedet viser et par hænder, der former bogstaver til at skrive: poesi og ler
Arrangementer for unge og voksne

Workshop: Poesi og ler

Tid
10:00 - 12:30
Pris
Billet: 25 kr.
Sted
Varde Bibliotek
Rådhusstræde 2,
6800 Varde
Undervisningslokalet (Børnebiblioteket)
Kom til en kreativ formiddag med oplæsning, hvor vi får ord mellem hænderne og arbejder med digte og selvhærdende ler.

Udforsk forholdet mellem sprog og form på denne lørdag formiddag, når vi sætter tempoet ned, finder roen frem og bare skaber. Vi foreviger poesi i selvhærdende ler, med inspiration fra ord, digte, ordsprog og alt hvad du ellers kan finde på.

Vi indleder formiddagen med en kort oplæsning af udvalgte tekster som inspiration. Hvad man har lyst til at tage med sig, er frit, når man påbegynder sit kunstværk. Vi fordyber os, inspireres og former i fællesskab. Der er ingen rigtig eller forkert måde at gøre det.

Du går hjem med et personligt stykke poesi i hånden.
Alle er velkomne, og ingen tidligere erfaring er nødvendig.
Medbring gerne dit yndlingsdigt, et godt ordsprog eller en anden tekst, som du synes er smuk eller rammende.

Til mange arrangementer byder vi på en kop kaffe eller te. Medbring gerne din egen kop, og hjælp os med at passe på miljøet.