Familiedag: En rejse til Mars & Jupiter
- Tid
- 11:00 - 12:00
- Pris
-
Billet: Fri entré
- Sted
-
Varde Bibliotek
Rådhusstræde 2,
6800 Varde
Tags
FamiliedagBibliotek
Varde BibliotekTag med på en fantastisk rejse til nogle af fremtidens mest spændende rejsedestinationer - nemlig vores røde naboplanet Mars og gaskæmpen Jupiter!
Astronom Mads Gillings Jørgensen er vores rejseleder, og han starter rejsen helt inde ved Solen, i midten af solsystemet.
Vi tager et kig på den gigantiske kugle af varm gas, der giver lys og varme til alle planeterne. Herfra sætter vi kursen mod den røde planet Mars, hvor vi ser nærmere på det højeste bjerg og den største kløft i hele solsystemet. Vi møder selvfølgelig også planetens nuværende beboere - nemlig robotterne Curiosity og Perseverance.
Til sidst rejser vi ud til de store gasplaneter i det ydre solsystem, hvor vi skal besøge Jupiter og dens fire store måner. Her kan vi undersøge nogle helt fremmede verdener, fyldt med vulkaner, is og underjordiske oceaner.
Så tag nysgerrigheden under armen, rejs med os til Mars og Jupiter, og stil en masse gode spørgsmål!
Børneforedraget er egnet for børn fra 5 år. Både børn og voksne skal have billet.